Mało miejsca? Jak urządzić mały pokój?

Pokój dzienny to doskonałe miejsce na wypoczynek. W tym najważniejszym obok kuchni pomieszczeniu spędzamy dużo czasu, więc powinniśmy zadbać, by było tam przytulnie i wygodnie. A mały metraż w ogóle w tym nie przeszkadza.

Pokój dzienny to miejsce, gdzie odpoczywamy po pracy, pijemy kawę z koleżanką, bawimy się z dzieciakami czy pijemy wino z mężem. Jest to pokój relaksu, zabawy, odpoczynku i rozrywki. Pełni wiele funkcji, które często należy umieścić na kilkunastu metrach kwadratowych. Jest to jednak możliwe, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

W salonie czy w pokoju dziennym najważniejszym meblem jest kanapa. To na niej będzie się toczyło życie rodzinne i towarzyskie. Dobrze dobrana sofa czy kanapa, najlepiej z funkcją spania, może być głównym meblem. Warto wybrać właśnie taki model z funkcją spania, ponieważ przy małym metrażu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno dla nas, jak i dla naszych gości. Kanapę wybieramy raz na kilka lat, więc musimy przemyśleć ten zakup, jednak zawsze możemy ją wizualnie odświeżyć różnymi narzutami.

Jest kanapa to potrzebny jest także i stolik. W małym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się małe stoliki, które jest łatwo przestawić i które zajmują mało miejsca. Możemy też zakupić zestaw dwóch stolików o różnej wysokości, które zazwyczaj będą stały jeden pod drugim, a kiedy będzie potrzeba to zostaną rozstawione i będą służyły przy większej liczbie gości. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i lepiej się sprawdzi, niż większa ława.

W pokoju dziennym niezbędnymi meblami są także szafy lub szafki do przechowywania różnych rzeczy. W ciągu życia przybywa nam przedmiotów, zazwyczaj wynika to z faktu, iż mamy nowe pasje lub rodzina nam się powiększyła, tak więc miejsc do przechowywania powinno być dużo. Doskonale sprawdzą się szafy do zabudowy – są one spore i pojemne, a jeśli ich drzwi będą jednolite i w jasnym kolorze, to dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie.

Pokój dzienny pełni też często funkcję jadalni, a więc obowiązkowym meblem jest stół z krzesłami. Lepiej zdecydować się na lekkie, zarówno wagowo, jak i wizualnie, meble, ponieważ ciężkie i masywne sprawią, że dane wnętrze będzie wyglądało na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości.

O czym warto pamiętać urządzając małą przestrzeń?

Bardzo ważną sprawą w urządzaniu małego pokoju jest właściwy dobór kolorów. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzają się jasne barwy, ponieważ optycznie powiększają pokój i pozwalają osiągnąć stan relaksu. Kolory ciemne i bardzo intensywne przytłaczają i nie stwarzają dobrej atmosfery do odpoczynku. Lepiej sprawdzą się więc biel i szarość, a także kremowy, beżowy i pastele. Te pierwsze doskonale będą wyglądały w minimalistycznych wnętrzach. Różne odcienie beżu i kremowego będą pasowały do klasycznego stylu. Z kolei pastele to idealne barwy do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim czy angielskim.

Najlepszym kolorem jest jednak biel, ponieważ rozjaśni i rozświetli pokój, a także stworzy wrażenie bardzo uporządkowanego i estetycznego miejsca. Białe mogą być też meble czy zasłony. Nie wszyscy jednak czują się dobrze w takich wnętrzach – wtedy jednak zazwyczaj wystarczy dołożyć parę kolorowych dodatków takich jak narzuty, poduchy czy obrazy.


Wykorzystaj jak najlepiej dostępne miejsce. Podkreśl charakter wnętrza

Mimo wszystko w małych wnętrzach nie trzeba całkowicie rezygnować z mocnych kolorów czy charakterystycznych elementów. Taki kolorowy akcent przyciągnie bowiem uwagę w to miejsce, a jednocześnie odwróci ją od wielkości pokoju.

Można więc powiesić ciekawy obraz, czy to gotowca, czy to ręcznie malowany.


Wykorzystaj fototapetę

Innym sposobem jest zastosowanie fototapety o jakimś ciekawym dla nas motywie. Miło się odpoczywa, kiedy mamy widok bądź mamy w tle naturę czy jakieś spokojne miasto. Tu jednak każdy zdaje się na własny gust, ponieważ każdy ma swój indywidualny sposób na odpoczynek i na warunki ku niemu sprzyjające.

Warto jednak zobaczyć jakie są możliwości w tym zakresie.


Duże fototapety dają wrażenie głębi i wydaje nam się, że pokój jest większy niż w rzeczywistości. A na takim efekcie właśnie nam zależy.

W małych pokojach powinniśmy zrezygnować z różnych bibelotów. Te sprawiają wrażenie, że wnętrze jest niewielkie i przytłaczające. Z kolei niezbędne nam rzeczy czy gry rodzinne lepiej jest schować do szafek, dzięki czemu uzyskamy efekt uporządkowanego i większego pomieszczenia. Bałagan i nadmierna ilość rzeczy zawsze sprawiają wrażenie, że dane pomieszczenie jest klaustrofobiczne. Dlatego też przyda się ta wspominana już duża szafa czy meble wielofunkcyjne jak np. pufa ze schowkiem na zabawki czy meble kompaktowe jak kanapy, z których można zrobić pufy czy nawet stoliki.

 

Jak widać mały pokój może być ciekawie i modnie urządzony. Co ważne, będzie nie tylko, ładny, ale przede wszystkim praktyczny. Kiedy oglądamy zdjęcia w modnych katalogach to zachwycamy się tymi pięknymi wnętrzami, jednak zdarza nam się zapominać, że tu będzie toczyć się codzienne życie. Dlatego tu potrzebujemy miejsca na zabawki, bo dzieciaki na pewno je zniosą, miejsca na książki i na kubek z kawą. Pokój ma być więc dopasowany do nas i do naszego trybu życia. I o tym nie zapominajmy.


Fototapeta XXL Kłody 1 ALIChome
  • -25%
Dostępny
Pozostało
Fototapety XXL

Fototapeta XXL - Kłody

Artgeist
A0-F5TNT0066-P
360,74 zł 480,99 zł
Fototapeta XXL - Kłody