Farba czy fototapeta?

Kiedy bierzemy się za remont bądź pierwszy raz wykańczamy woje mieszkanie natrafiamy na wiele problemów i spraw, którymi musimy się zająć. Na każdym etapie czeka nas wiele decyzji do podjęcia, nie każdy bowiem ma gotowy końcowy obraz w głowie. Zazwyczaj mamy jakiś zarys, a w trakcie dokładamy wiele rzeczy. Dodatkowo jeszcze, kiedy zapytamy innych o radę, to usłyszymy dziesięć różnych propozycji i każdy będzie twierdził, że jego jest najlepszaJ

Kiedy chcemy wykończyć czymś ściany w mieszkaniu, to stoimy przed wieloma dylematami – jaki materiał, jakie kolory, farba, a może fototapeta, jeśli farba to jaka, jeśli fototapeta to z jakim wzorem itp. A to tylko kilka z pytań, jakie sobie będziemy zadawać.

Odłóżmy więc na bok oczekiwania i podpowiedzi innych, a zastanówmy się na czym nam zależy. I rozważmy kilka różnych opcji.

Przede wszystkim materiał wykończeniowy, na który się zdecydujemy, musi być bezpieczny dla osób przebywających w domu. Nieważne, czy to fototapeta czy farma, ani jedno, ani drugie nie może szkodzić. O tym jak szkodliwa może być niewłaściwa farba pisaliśmy w artykule „Czy Twoje dziecko ma ciągle alergię?”.

Nie oszczędzaj na zdrowiu

Obecnie mamy bogatą ofertę obu produktów i naprawdę możemy przebierać. Nie oszczędzajmy na naszym zdrowiu. Wiemy, że podczas remontu liczy się każda złotówka, ale możemy oszczędzić np. na kanapie, ale na pewnych rzeczach lepiej tego nie robić. Materiały z atestem są nieco droższe, jednak będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Tu więc bez różnicy, czy farba czy fototapeta, obie opcje są dobre, jeśli materiał, z którego je wykonano, jest dla nas bezpieczny.

Najlepiej jest połączyć

Farba może być wykorzystywana w niemal każdych warunkach. Nie zawsze jednak spełnia one swoje wymagania. W szczególności te tańsze wersje mogę nie dać nam tego efektu jakiego oczekujemy. Dodatkowo może się okazać, że farba nie kryje tak dobrze jak jej droższa wersja i w sumie było taniej, a wyszło drożej. Z farbą można eksperymentować, tworzyć wzory czy to za pomocą szablonów czy taśmy malarskiej. Jednak do tego na pewno jest potrzebna kreatywność i więcej czasu ????

Fototapeta ma z kolei przewagę nad farbą w sytuacji, kiedy chcemy jakoś wyróżnić konkretną ścianę bądź jej część. Wprawdzie ściana pomalowana na inny kolor niż pozostałe także rzuca się w oczy, jednak fototapeta daje lepszy i wyraźniejszy efekt.
W ofercie jest mnóstwo wzorów i motywów do wyboru. Dzięki temu każdy może oddać swój styl czy charakter wnętrza w formie fototapety. Wielkim plusem jest to, że od razu przed zakupem mamy pewność, że wzór będzie taki jaki wybierzemy. Jest to niezależne od koloru poprzedniej farby tak jak to ma miejsce w przypadku, gdy malujemy farbą.
Fototapetę tez można stosować w kuchni i łazience. Jednak należy pamiętać, aby w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć odpowiednio to zabezpieczyć. Często po prostu stosuje się szkło hartowane co pozwala zamontować fototapetę nawet pod prysznicem.

Szybka metamorfoza wnętrza

Jeśli z kolei zależy też nam na szybkiej zmianie, to lepiej sprawdzi się fototapeta niż farba. Aby pomalować ściany to musimy najpierw wykonać sporo czynności – zakryć meble, zwinąć dywan, oczyścić ścianę, przygotować cały zestaw do malowania, mieć strój roboczy itp. W przypadku fototapety większość z tych czynności możemy pominąć, bowiem nałożenie fototapety jest prostą czynnością, a bałagan jest minimalny. Nieporządek jest niewielki – może tylko przestawione meble, by mieć lepsze dojście do konkretnej ściany.

Zarówno farba, jak i fototapeta, pozwalają na zmianę całej ściany, bądź tylko jej części. Tu również wygodniejsza będzie fototapeta, wystarczy bowiem zaznaczyć sobie poziom i można już działać. Przy farbie się to nie sprawdzi, bowiem musimy mieć zaznaczony poziom, ale także oklejony taśmą wzór. Jeśli – przykładowo – chcemy mieć fioletowy prostokąt na kremowej ścianie, to najpierw musimy zrobić z taśmy taką ramę, pomalować ją wewnątrz fioletową farbą, a potem delikatnie, by nie zniszczyła się farba, zdjąć taśmę malarską. Jak widać nie jest to takie łatwe, może nie wyjść zbyt równo, a i podczas zdejmowania taśmy można po prostu zniszczyć nowy kawałek ściany. Jeśli dobierzemy złą taśmę to jeszcze wtedy może odejść ta farba, która się pod tą taśmą znajdowała. Wtedy będziemy musieli jeszcze pomalować ten kawałek pierwotną farmą, której już raczej nie posiadamy.


Podsumowanie fototapeta vs. farba